Biuro

100-Lecie Oddziału Łódzkiego PTChem


W dniu 12 września 2021, w Łodzi, w Pałacu Biedermanna, odbyły się obchody 100-lecia Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Oddział Łódzki PTChem został utworzony w marcu 1920 roku jako drugi oddział lokalny PTChem. Ze względu na pandemię Covid-19 uroczystość została przełożona na 2021 rok i odbyła się w przeddzień otwarcia 63. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (13-17 września) w Łodzi.

Obchody 100-lecie wraz z 63. Zjazdem Naukowym PTChem zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Jubileusz był doskonałą okazją do przypomnienia bogatej historii przemysłowej Łodzi, historii Oddziału Łódzkiego PTChem, wpisującej się w historię miasta, jego osiągnięć, sukcesów tak na płaszczyźnie samego Oddziału jak również zasług dla Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W trakcie uroczystości wygłoszone zostały dwa znakomite wykłady - byłego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Pana Prof. Wiesława Pusia zat. "Dzieje Łodzi przemysłowej 1820-1920" oraz wykład Pana Prof. Andrzeja Jóźwiaka z Wydziału Chemii UŁ zat. "Oddział Łódzki 1920-2020". Wykład dostępny tutaj

Uczestnicy spotkania, między wykładami, mieli okazję wysłuchać występu kwartetu smyczkowego Venus String Quartet. Po części oficjalnej zebrani gości zostali zaproszeni na lampkę szampana oraz jubileuszowy tort.

W uroczystości wzięli udział i zabrali głos przedstawiciele władz miasta, Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego wraz z Prezydium, rektorzy i prorektorzy uczelni wyższych, dziekani i prodziekani wydziałów chemii i chemicznych w Polsce, dyrektorzy instytutów PAN w Łodzi, byli przewodniczący OŁ PTChem, laureaci medali PTChem oraz pozostali goście. Zaproszenie goście gratulowali Oddziałowi pięknej historii i dorobku oraz życzyli kolejnych 100 lat w zdrowiu i pomyślności.

Listy Gratulacyjne, które otrzymaliśmy


100-Lecie Oddziału Łódzkiego uwiecznione na zdjęciach